O KSIĄŻCE
Syberia Zachodnia to zaledwie 1/5 powierzchni całej Syberii, mimo to jest to ogromny obszar o powierzchni 2,5 mln km3, ośmiokrotnie większej od obszaru Polski. Dla większości ludzi dostępna jest głównie jej południowa część, zamieszkiwana przez 85% ludności całej 15-milionowej populacji Syberii Zachodniej. To tam znajdują się główne miasta oraz ciągi komunikacyjne, włączając w to kolej transsyberyjską. Tereny te były w czasach ZSRR dość intensywnie wykorzystywane rolniczo, natomiast obecnie rolnictwo jest na tym obszarze coraz mniej intensywne. Zmiany w zagospodarowaniu tych ziem wpływają również na stan tamtejszego środowiska.
Z przyrodniczego punktu widzenia dużo ciekawsza, a zarazem mniej zbadana jest jej środkowa i północna część. Na zdecydowanej większości tego obszaru występują tereny wodno – błotne, stanowiąc największy na świecie kompleks obszarów typu wetlands. Są to środowiska o ogromnej bioróżnorodności, a także o dużym znaczeniu globalnym.
W trakcie swoich podróży naukowych udało mi się wielokrotnie przejechać Syberię wzdłuż i wszerz, przemieszczając się zarówno samochodem, helikopterem, skuterem śnieżnym, promem, a nawet pieszo. Dzięki tym podróżom, a także dzięki przeczytanej literaturze, czuję się upoważniony do pisania o Syberii, w tej książce skupiając się jednak tylko na jej zachodniej części.