Get Adobe Flash player

Zagroda żubrów

Szanowni Państwo

Do czasu wykonania docelowej infrastruktury instytutowa zagroda żubrów nie będzie dostępna dla zwiedzających.


UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ 

W dniach 6-7.09.2012 r. kadra naukowa Instytutu, już po raz 5, uczestniczyła w X międzynarodowej konferencji naukowej "Żubr w tradycji Rzeczypospolitej", organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów oraz PGL Lasy Państwowe. Instytut Ekologii Stosowanej reprezentowali: Dagmara Kołeczek-Sprawka (kierownik), Bernadetta Nowoszyńska (zootechnik), Krzysztof Cieślak (weterynarz).  Obok Polaków, w sali obrad na zamku w Kiermusach zasiedli przedstawiciele Belgii, Białorusi, Danii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Węgier, a także Kazachstanu. Konferencja tradycyjnie poświęcona jest najważniejszym zagadnieniom dotyczącym ochrony gatunku, rozwoju europejskiej populacji, badaniom genetycznym, służy także oczywiście wymianie doświadczeń między ludźmi, którzy żubrami się interesują i zajmują nimi na co dzień. 

 
 


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA IMIĘ DLA MAŁEGO ŻUBRA.

Mamy przyjemność poinformować, iż termin konkursu na wymyślenie imienia dla małego żubra, urodzonego w Zagrodzie Żubrowej w Sycowicach został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim za nadesłanie zgłoszeń.

Spośród wielu propozycji wybranych zostało 12 najciekawszych
i zarazem najbardziej oryginalnych. Znalazły się wśród nich: PLACYD, PLANSON, PLASTEREK, PLEBANUS, PLEODOR, PLEOS, PLERO, PLEURO, PLEZARY, PLOTER, PLUSECZEK oraz PLUSZAK.

Wybór nie był prosty. Decyzja zapadała bardzo długo. Po burzliwych obradach Instytut Ekologii Stosowanej wraz z Członkami Stowarzyszenia Miłośników Żubrów większością głosów wybrał propozycję pani Lucyny: „PLEURO”. Tak więc od dnia dzisiejszego, nasz mały żubr będzie z dumą nosił nadane mu imię.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie będą się pojawiały kolejne wieści z Zagrody Żubrów w Sycowicach.